Alexandrite Lazer
 
Lazer epilasyon için en sık kullanılan lazer tipidir. FDA tarafından kullanımı 1997 yılında onaylanmıştır. Sonuçları, uygun hastalarda ve uygun bölgelerde kullanıldığında neredeyse mükemmeldir. Epilasyon için kullanılan tüm lazerlerde lazer ışığı, kıl köküne rengini veren melanini hedef alır ve kıl kökünü ısıtarak hasar verir.
 
Alexandrite lazerle en iyi sonuç hangi tüylerde ve hangi bölgelerde alınır?
En iyi sonuçlar koyu renkli ve kalın tüylerde elde edilir. En iyi yanıt veren bölgeler bacak, koltuk altı ve bikini bölgesidir.
 
Alexandrite lazer nasıl uygulanır?
İşlem öncesinde tüylerin hepsinin yerinde olması gerekir. Bu nedenle ağda gibi bir yöntemle alındıktan sonra yüz bölgesinde 2 hafta, diğer vücut alanlarında 3 hafta beklemek gerekir. Tüyler 3-4 gün önceden jilet yapılmış veya tüy dökücü uygulanmış olarak gelebilir. Ancak ilk defa uygulama yapılacak hastalar kılın rengi ve kalınlığını görmek açısından biraz daha uzun bir şekilde gelmesi önerilir.
 
İşlem sırasında diğer her türlü lazerde olduğu gibi gözlük kullanılır.
Lazer atışının yapıldığı tüylerin tütsülendiğini işlem sırasında görmek mümkündür.
 
İşlem sonrası süreç nasıldır?
Uygulama sırasında kılın tütsülenmesi (deri üzerindeki kılın yanarak dökülmesi) nedeni ile işlem sonrası hasta temiz bir şekilde hayatına devam eder. Hasar gören kıl kökleri ise yaklaşık 10-15 günde fark edilmeden dökülür. İşlem son derece hızlıdır. Koltuk altı yaklaşık 5 dakikada, bacaklar ise 30-45 dakikada tamamlanır.
 
Uygulama sıklığı ve ortalama seans sayıları nasıldır?
Uygulama sıklıkları yüz bölgesinde 1 ay, diğer vücut alanlarında 2.5 aydır. Ortalama seans sayısı kadınlarda vücut kıllarında (bacak, koltuk altı ve bikini) 5-6, erkeklerde 6-7 seanstır. En dirençli bölge yüz bölgesidir. Bu bölge için hastalara kesin bir seans sayısı söylemek doğru değildir. Çok genç yaşta olmayanlarda seans sayıları daha azdır.
 
Alexandrite lazer kimlere uygulanmaz?
Alexandrite lazer hamilelerde uygulanmaz. Bunun nedeni uygulanmasının sakıncalı olmadığına dair elimizde bilimsel bir veri olmamasıdır. 
 
Fotosensitif (ışığa duyarlı) epilepsi hastalarında, nöbet geçirme riski nedeni ile kullanımı önerilmez. Lazerin bir ışık olması nedeni ile ışığa duyarlılık yaratabilecek hastalık ve ilaç kullanımı halinde dikkatli olunması gerekir. 
 
Alexandrite lazer emzirme döneminde uygulanabilir.