Nd Yag Lazer
 
Lazer epilasyon için kullanılan 3 lazer sistemi mevcuttur: Alexandrite lazer, Diode Lazer ve Nd Yag lazer. Nd Yag lazerler epilasyon için ilk tedavi seçeneği değildir.
 
Nd Yag lazerler hangi durumlarda tercih edilir?
Özellikle kullanım alanı, koyu ten rengine sahip hastalardır. Bu hastalarda Alexandrite lazerin ideal dozlarda kullanılması deride yanık gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Koyu ten rengi olan kimselerde tüyler de kalın ve koyu renkli ise en ideal lazer tipi Nd Yag lazerlerdir. 
 
Nd Yag lazerin tercih edildiği bir diğer durum da yüz, ense ve sırt bölgesidir. Bu bölgeler için yapılan lazer epilasyonda istenmeyen bir yan etki de mevcut tüylerin daha kalın çıkması ve sorunlu alanın dışına doğru tüylenmenin yayılmasıdır. Nedeni bilinmeyen bir durumdur. Ancak komşu alandaki ince kıl köklerinin ısınma etkisi ile aktif hale gelerek daha koyu ve kalın tüylerin çıktığı düşünülmektedir. Biz, sorun olabilecek bu bölgeler için kliniğimizde bu yan etkinin en düşük olduğu Diode lazeri tercih etmekteyiz. Diode lazerin olmadığı durumlarda bu yan etkinin daha düşük olması nedeni ile Nd Yag lazer tercih edilebilir. Ancak ten rengi çok koyu ise bu bölgelerde de ilk seçenek Nd Yag lazerdir.
 
Nd Yag lazerin diğer lazerlerden farkları nelerdir?
Nd Yag lazerlerin dalga boyu Alexandrite ve Diode lazerlerden uzundur. Bunun anlamı, deride daha derine ulaşmasıdır. Nd Yag lazerler epilasyon dışında kılcal damar tedavisinde de kullanılır. Epilasyon açısından bakıldığında Nd Yag lazerlerin sadece kıl kökündeki melanini görerek etki etmediği, aynı zamanda kıl kökündeki damarlara da zarar vererek etki ettiği ileri sürülmektedir. 
 
Nd Yag lazerler önceden daha ağrılı idi. Ancak yeni geliştirilen sistemlerde bu ağrı önemli ölçüde azalmıştır. Ağrı hissi tolere edilebilir düzeydedir.
 
Nd Yag lazerde seans ve uygulama açısından bir fark var mıdır?
Lazer seans sayıları açısından önemli bir fark yoktur. Ortalama seans sayıları diğer lazer sistemlerinde olduğu gibidir. Seans arasındaki süre de benzerdir: Yüz bölgesinde 1-1.5 ay, vücut için 2,5 ay arayla uygulama yapılır. 
 
Nd Yag lazerlerde, kullanılan markaya göre kılda tütsülenme olabilir veya olmayabilir. Tütsülenme lazer sırasında derinin üzerinde kalan kılın yanmasıdır. Yine de tütsülenme Alexandrite lazerlerde olduğu kadar belirgin değildir. Bazı sistemlerde kılların tıraş edilmesi gerekir.
 
Bazılarında ise kılların hafif uzun olması uygulama için yeterlidir. 
 
Uygulama sonrası hasta Alexandrite ve Diode lazerde olduğu gibi normal günlük hayatına devam edebilir.
 
Nd Yag lazerle görülebilecek yan etkiler nelerdir?
Nd Yag lazer, son derece güvenli bir lazerdir. Alexandrite ve Diode lazerle kıyaslandığında önemli bir üstünlüğü de yanık riskinin son derece düşük olmasıdır.
 
Uygulama sonrasında yüz bölgesinde çok nadir de olsa 1-2 gün ödem olabilmektedir.