Enzim Peeling (Cosmelan)
 
Cosmelan, melasma ve özellikle hassas ciltlerde güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerin tedavisinde etkili yöntemlerden biridir. Cosmelan ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılar. Her türlü cilt tipine, her mevsim uygulanabilir. Kimyasal peeling materyallerinde yer alan TCA ve soyucu asitleri içermez, dolayısıyla yan etki riski minimumdur. Ciltte yara oluşturmaz, İyileşme süreci yoktur. 1-4 hafta içinde parlak, tazelenmiş ve tüm lekelerden arınmış bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. 
 
Cosmelan Nedir? 
Cosmelan deride bulunan melanin miktarını azaltarak lekeyi baskılayan etkin bir tedavi ajanıdır. Deride çeşitli bölgelerde görülen koyulaşma ve lekelenme bu bölgede melanin miktarının aşırı artmasından kaynaklanmaktadır.
 
Cosmelan derinin rengini açmak (depigmantasyon) suretiyle lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır. Cosmelan deri renginin belli bölgelerde koyu bir renge dönüşmesine sebep olan mekanizmanın içinde aktif rol oynayan tirozinaz adlı bir enzimin baskılanmasını sağlar. Bu enzimin baskılanması sonucu derideki melanin oluşumu azalarak cildin koyulaşmış bölümlerinin rengi açılır ve bundan kaynaklanan lekelerin etkin tedavisi sağlanır.
 
Cosmelan Nasıl Etki Eder? 
Cosmelan melanin oluşumunda etkili olan tirozinaz adlı enzimin baskılar. Haricen deri yüzeyine uygulanma yoluyla etki eder.
 
Cosmelan Ne şekilde Uygulanır? 
Cosmelan 3 üründen oluşan oluşan bir kittir.
 
Cosmelan 1 – Krem (10g) aşağıdaki maddeleri içerir:
Azeleik Asit, Kojik Asit, Fitik Asit, Askorbik Asit, Arbutin, Titanyum dioksit
 
Cosmelan 2 – Bakım Kremi (30g) aşağıdaki maddeleri içerir:
Kojik Asit, Fitik Asit, Askorbik Asit, Titanyum dioksit
 
Mesoestetic - Hydra Vital Factor K Krem (50ml). İçeriği:
Boyun ve yüz için besleyici krem. Hydroviton, K vitamini, E vitamini, amniotik sıvı, gliserin, silikon yağı içerir.
 
Cosmelan Programına Nasıl Başlanır? 
Cosmelanın ilk başlangıç tedavisi her zaman klinik koşullarda uzman doktor tarafından yapılır. Öncelikle cildinizin tipi ve tedavinin ne şekilde uygulanması gerektiği konsültasyon sonucu uzman doktor tarafından değerlendirilir. Uygulamadan önce aqua veya aseton içeren bir ürünle cildinizin temizliği yapılır. Bu temizlik sonucu tüm ölü hücreler ve yıpranmış doku cildinizden uzaklaştırılmış olur. 
 
Cilt temizliğinden sonra Cosmelan 1’in uygulamasına geçilir. Cilt tipinize bağlı olarak uygulanan maske 4-8 saat arası cildinizde kalmalıdır. Uygulamanın ardından maske cildinizde kalarak evinize gidebilirsiniz. Doktorunuz tarafından belirlenerek size iletilen süre sonunda maske suyla yıkanarak ya da nötr bir temizliyici yardımıyla çıkarılır.
Yüzün temizlenmesinin hemen ardından mesoestetik hydra-vital faktör K kremi uygulanır.
 
Cosmelan Bakım Programı Nasıl Uygulanır? 
Cosmelan ile leke tedavisinde ikinci aşama bakım programıdır. Bu program kapsamında Cosmelan 2 kremi günlük olarak ilk tedavinin yapıldığı bölgenin üzerine uygulanır. Cosmelan bakım kremi maske uygulamasını takip eden ilk 1 ay günde 3 defa, 2 ay günde 2 defa ve 3.aydan sonra lekeler tamamen gitmişse geceleri olmak üzere günde 1 kez uygulanır. Leke tedavisinde en iyi sonuçları alabilmek için kremin düzenli günlük kullanımı mutlaka gereklidir.
 
Cosmelan’ın Etkileri Ne Zaman Fark Edilir? 
Vakaların çoğunda derideki lekeler tedaviye başlandıktan 1 hafta sonra kaybolmaya başlar. Deri rengi ne kadar koyu ise lekelerin tamamen kaybolması o kadar uzun sürer. 2-3 hafta sonra cilt çok daha parlak ve sağlıklı görünür. Cosmelan uygulanan adayların çok büyük bir çoğunluğunda koyu lekeler 4-6 hafta içinde tamamen kaybolur.
 
İlk Uygulamadan Sonra Neler Beklenebilir? 
• Cilt bir miktar kızarır ve güneş yanığına benzer bir görünüm alır.
• Çok hassas cilt yapısına sahip olanlarda uygulamadan sonra 48 saat içinde bir miktar kaşınma hissedilebilir.
• Ciltte bir miktar yanma ve sıkılık hissi oluşması normaldir ve sürecin bir parçasıdır.
• Kaşınma ve yanma hislerini bir miktar rahatlatmak için ihtiyaç duyulduğu anda mezoestetik hydro vital faktör K’nın uygulanması önerilir.
48 saat sonra semptomlar tamamen kaybolur. Kızarıklık ve ciltte pullanma kısa bir süre içinde kaybolur ve cilt normal sağlıklı bir görünüşe sahip olur.
 
Cosmelan Uygulamasından Önce Nelere Dikkat Edilmelidir? 
Cosmelan ile leke tedavisine başlanmadan önce adayların daha önce benzer bir tedavi (özellikle glikolik asit ile) yaptırıp yaptırmadığı bilinmelidir. Eğer leke tedavisi amaçlı bir uygulama yapıldıysa Cosmelan leke tedavisine başlanmadan en az bir hafta beklenmelidir.
 
Cosmelan Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İlk uygulaması klinik şartlarda başlanan Cosmelan leke tedavisi programı mutlaka size doktorunuz tarafından açıklandığı şekilde, günlük düzenli uygulamalarla evde sürdürülmelidir. Leke tedavisi süreci tamamlana kadar tedavi kesinlikle kesintiye uğratılmamalıdır.
 
Cosmelan Başka Tedavilerle Kombine Edilebilirmi? 
Kesinlikle HAYIR. Cosmelan tedavisi yanısıra başka bir takım leke tedavisi ürünleri kullanmak kesinlikle yasaktır. Aksi takdirde istenen sonuçlar alınamayacaktır
 
Cosmelan İle Ne Tür Cilt Rahatsızlıkları Tedavi Edilebilir 
• Cildin yaşlı görünümü ve yaşlılık lekeleri
• Yüzdeki aşırı pigmentasyondan kaynaklanan lekeler
• Derideki koyu lekeler (spotlar)
• Melasma
• Cholasma
• Akne izleri
 
Cosmelan Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanabilir? 
• Yüz
• Boyun ve dekolte
• Karın bölgesi
• Bacaklar ve eller
 
Cosmelanın Avantajları Nelerdir? 
• Melasma lekeleri tedavisinde çok etkilidir
• Cholasma lekeleri tedavisinde çok etkilidir
• Uygulana invaziv değildir ve ağrısızdır
• Çok kısa sürede sonuç alınır
• Hassas ciltlerde dahil olmak üzere her türlü cilt tipine uygulanabilir
• Çok hafifi cilt soyucu etken madde içerir dolayısıyla yan etkileri minimal seviyededir
• Yılın her mevsiminde uygulanabilir
• Akne izleri ve ciltteki lekeli görünüm üzerinde etkilidir
• Cilde zarar verecek hiç bir kimyasal içermez
• Leke tedavisinde çok etkili ve güvenlidir.
 
Cosmelan’ın Dezavantajları Nelerdir? 
Tedavinin etkisi ömür boyu kalıcı değildir. Sağlanan etkilerin kalıcılığını sürdürmek için tekrar edilmelidir.
 
Tek seferde satın alınması dolayısıyla pahalı görünen bir tedavi yöntemidir, ancak diğer tedaviler gibi tekrarlayan klinik seanslara gerek duyulmamaktadır. Toplam maliyete bakıldığında fiyatı uygundur.
 
Cosmelan ile Leke Tedavisi Programından Nasıl Sonuçlar Beklenebilir? 
Vakaların büyük bir çoğunluğunda lekelerin % 95 oranında tedavi edilebildiği bildirilmiştir.Cosmelan ile leke tedavisi programına başladıktan sadece 1 hafta sonra kullanıcılar cilt renginde, tonunda yapısında fark edilir ciddi gelişmeler gözlenir. 3-6 hafta içinde ise cilt tamamen aydınlık ve sağlıklı bir görüntüye kavuşur.
 
Cosmelan İle Leke Tedavisinde Ciltte Tahriş Görülürmü? 
Hayır, sadece çok hassas ciltlerde az miktar kızarıklık/tahriş görülebilir. Kısa sürede azalarak tamamen kaybolur. Ciltte görülebilecek muhtemel kızarıklık ve kabuklanmanın en kısa sürede iyileşmesi için mezoestetik hydra-vital faktör K kremi kullanılmalıdır. Eğer kabuklanma fazla ise bu krem 2-4 saatte bir kullanılabilir.
 
Cosmelan Peeling İle Aynı Etken Maddeye mi Sahiptir? 
Hayır, peelingde kullanılan etken maddeler genelde ciltte istenmeyen ölü tabakayı soyan asitlerden oluşur. Cosmelan etken maddesi ise ciltte lekelerin oluşumuna neden olan melanini baskılar ve cildin rengini açar. Cosmelan çok hafif bir soyucu etken madde de içerir. Cosmelan ile leke tedavisi diğer peeling yöntemlerine göre daha ağrısızdır.
 
Cosmelan Bakım Programı Her gün Uygulanmazsa Ne Olur? 
Sadece bir kaç defa kullanımın aksatılması halinde tedavinin etkisi azalmaz. Ancak yine de ürünün eetkisi kişiywe göre değişkenlik gösterir ve tedavi sırasında hasta tarafından bir hayat tarzı haline getirilmelidir. Kesinlikle tedavi uzun süren kesintilere uğtaılmamalıdır, aksi halde kaybolmuş lekeler kısa sürede geri gelebilir.
 
Cosmelan Yılın Her Mevsiminde Kullanılabilir mi? 
Evet. Yılın herhangi bir zamanında mevsimden bağımsız Cosmelan leke tedavisi prıgramı rahatlıkla uygulanabilir.
 
Cosmelan Kullanımı Bırakıldığında Ciltteki Lekeler geri döner mi? 
Evet, bir süre sonra lekeler geri gelir. Cosmelan geçici bir çözümdür. Lekelerin geri gelmemesi için belli periyotlarda uygulanmalıdır. Cosmelan kullanılmayan zamanlarda mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalı, güneşte kalmaktan kaçınılmalıdır. Bu durumda lekelerin tekrar geri gelmesi daha uzun zaman alacak ve yenilerinin oluşması engellenecektir.
 
Cosmelan İle Leke Tedavisinin Takibi 
İlk uygulamadan 2-4 hafta sonra kontrol yapılması önerilir. 3-6 ay boyunca da doktorunuzun önerdiği aralıklarla kontrol yapılabilir.