Et Benleri

ET BENLERİ (AKROKORDON, FİBROEPİTELYAL POLİP)
Et benleri sonradan ortaya çıkan iyi huylu, tipik olarak alttaki deriye ince bir boyun kısmıyla bağlı deri uzantılarıdır. Et benleri zararsız oluşumlardır. Bazı insanlarda kilo, ailesel veya bilinmeyen nedenlerle et benleri daha sık görülür. Obezite veya hafif kilolu olmak bile et beni oluşma riskini dramatik bir şekilde arttırabilir. Normal kilolu fakat göğsü büyük kadınlarda da et beni görülebilir. 

Et Benleri Nerelerde Görülür?
Et benleri derinin olduğu her yerde ortaya çıkabilir. Fakat en çok 2 yer tercih ederler: Boyun ve koltuk altları. Sık görülen diğer yerler göz kapakları, kadınlarda meme altları, kasık ve kalçadır. Tipik olarak derinin deriye veya derinin giysiler sürtünme gösterdiği yerlerde oluştuğu düşünülür.

Et Benleri Kimlerde Görülür?
İnsanların yarısından fazlasında hayatlarının bir döneminde et beni görüldüğü bildirilmiştir. Et benleri genellikle sonradan çıkar. Herkeste görülebilir fakat en çok yetişkin dönemde olur. Sürtünme bölgelerini tercih ettiklerinden obez insanlarda daha çok görülür. Daha seyrek olarak çocuklarda da rastlanabilir.

Gebelik döneminde olduğu gibi hormonal değişiklikler de et benlerini arttırabilir.

Et benlerinin viral nedenli olabileceği ve Tip 2 diyabetle ilişkili olabileceği de bildirilmiştir.

Et benleri iyi huylu oluşumlardır ve çoğu zaman önemli bir sağlık sorununun göstergesi sayılmazlar. Sağlıklı insanlarda sık rastlanan bir durumdur.

Et Benlerinin Görüntüsü Nasıldır?
Et benlerinin görüntüsü değişiklik göstermesine rağmen genellikle deri renginde veya daha koyu renklidir. Yüzeyi pürüzsüz ya da pürtüklü görünebilir. Her zaman olmasa da çoğu zaman saplıdırlar. Et benleri genellikle küçüktür fakat nadiren büyüklüğü 5 cm' ye ulaşabilir.

Et Benleri Hangi Sorunlara Neden Olabilir?
Kozmetik şikayet dışında çoğu zaman şikayete neden olmazlar. Bu oluşumlar ancak boyun ve kasık bölgesi gibi tekrarlayan travmalara maruz kaldıklarında şikayet verebilirler. Nadir olarak et benleri irrite olduğunda, kızardığında veya kendi etrafında dönmesi sonucu siyah renk aldığında tedavi edilmek zorunda kalır. Bazen de kolye, emniyet kemeri gibi aksesuarlara sıkıştığında ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Genel olarak et benleri kansere dönüşme riski olmayan oluşumlardır.

Et Benleri Nasıl Tedavi Edilir?
Et benleri eğilimi olan insanlarda alındıktan sonra farklı yerlerden çıkabilir. Bazen tedavinin yılda bir de olsa tekrarlanması gerekebilir. Et benlerinin alınması yayılma gibi bir sonuca neden olmaz.

Et benleri cerrahi olarak tedavi edilebilir.
Koter denilen yöntemle yakılabilir.
Kriyoterapi denilen sıvı nitrojen gazı uygulanabilir.
Lazerle yakılabilir.