Akne Rozase

Erişkin tip sivilce ya da gülleme hastalığı olarak da bilinen akne rozase, genellikle erişkin yaşta ortaya çıkan ve yüzün orta hattını tutan kızarıklık ve sivilcelerle karakterize bir tablodur. Bazen gözlerde kızarıklık, kirpik diplerinde pullanma gibi şikayetlere de neden olabilir. Tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte rozase ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bilim adamlarının şuana kadar buldukları nedenler arasında:

  • Genetik faktörler: Ailesel geçiş söz konusu olabilir.
  • Bağışıklık sistemi: Akne rozaseli hastalarda basillus oleronius denilen bir bakteriye karşı aşırı reaksiyon bulunduğu tespit edilmiştir.
  • Mide-barsak problemleri: Mide-barsak sistemimizde bulunabilen H.pylori enfeksiyonu ile rozase arasında kesin olmamakla birlikte ilişki kurulmaktadır.
  • Demodeks denilen maytlar: Herkesin cildinde yaşayan demodeksler bazı kişilerde anormal sayıda bulunup rozaseye neden olabilir.

Akne rozase tedavisi mümkün olan ve bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Yalnız tekrarlayabilmesi nedeniyle hastalarda ümitsizlik yaratabilir ancak tedaviye uzun süre devam etmek ve hekimin önerilerine uymak son derece önemlidir. Akne rozasesi olan hastaların güneşten kaçınmaları, hergün güneşten koruyucu krem sürmeleri, çok sıcak içecekleri ve yiyecekleri tüketmekten kaçınmaları ve baharattan uzak durmaları önerilir. Tedavisinde topikal ve sistemik antibiyotikler, lazer ve elektrokoterizasyon gibi uygulamalar yapılabilir.