Nasır

Nasır, yoğun mekanik basınca karşı derinin kendini savunmaya alarak bu bölgede kalınlaşmasıdır.

İki şekli vardır: Kallus ve korn.

Kallus: En sık avuç içi ve ayak tabanlarında oluşur. Halterciler, kürek çekenler, tamircilerde veya ayakkabının vurduğu yerlerde sarı renkli kalınlaşmalar oluşur. Gitar, keman, çello çalan kimselerde sol el parmak ucunda, gitar çalanlarda meme bölgesinde, trompetçilerde dudaklarda, sörfçülerde ise ayak üzerinde kallus tipinde nasırlar gelişir. Namaz kılanlarda ayak üzerinde ve dizlerde namaz topacı adı verilen nasırlara rastlanabilir.
 

Korn: El ve ayaklarda kemik çıkıntılar üzerinde gelişen nasırlardır. Merkezi kısmında bir göz bulunur. Bası ile ağrı oluşur. Ağrının nedeni ortadaki bu göz kısmının derinin alt kısmındaki sinirlere bası yapmasıdır. En çok ayakkabının yanlardan vurması nedeniyle küçük parmakların üzerinde ve son iki parmak arasında görülür. Diyabetik hastalarda bu nasırların altında enfeksiyon ve ülserasyon gelişebilir.

 

Nasırlar Nasıl Tedavi Edilir?
Nasırın nedeni oluşan mekanik basınçtır. Öncelikle bu basıncın azaltılmaya çalışılması gerekir.

Sporcularda o alanda direnç oluşacağından nasır tedavi edilmeyebilir.

Uygun ortopedik ayakkabıların kullanılması ayak nasırlarının tedavisinde ilk basamak olmalıdır. Bunun yanı sıra nasırın yumuşamasını sağlayan ve soyucu özelliği olan sürme ilaçlardan da yararlanılır.

Kemik çıkıntılar üzerinde oluşan nasırların da (kornlar) basıncın kalkması ile kendiliğinden iyileşeceği bilinmelidir.

Bu tedbir ve sürme ilaçlar ile düzelme olmayan durumlarda küretaj denilen işlemle nasırın cerrahi olarak soyulması mümkündür. Ancak nasırlarda cerrahi olarak çıkartma işlemi tekrarlama olasılığı, iyileşmenin sorunlu olabilmesi nedeniyle rutin olarak önerilmemektedir.