Samyeli (Pitiriazis Versikolor)

PİTİRİAZİS VERSİKOLOR (TİNEA VERSİKOLOR, SAMYELİ)

Pitiriazis versikolor, Malassezia furfur adında bir mantar tarafından oluşan yüzeyel bir enfeksiyondur. M.furfur cildimizde doğal olarak bulunan bir mantardır. Bu mantar kontrolsüz bir şekilde çoğaldığında samyeli denilen hastalık oluşur.

P.versikolor bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Olguların çoğu ergenlik döneminde görülür. Kadın ve erkeklerde eşit oranlarda görülür.

Pitiriazis versikolor Kimlerde Görülür?
Pitiriazis versikolor (Samyeli)’ a neden olan mantar her insanın vücudunda vardır. Neden bazı insanlarda aşırı çoğaldığı bilinmemektedir. Pitiriazis versikolor ile ilgili şunları biliyoruz:

  • Bu mantar tüm deri renklerinde görülebilir.
  • Ergenler ve genç yetişkinler derileri daha yağlı olduğu için bu mantara daha duyarlıdır.
  • Tropik yerde yaşamadıkları sürece yaşlılar ve çocuklarda nadiren görülür.
  • Soğuk havalarda iklimin soğuması ve kuruması ile birlikte bu durumun kaybolduğu da gözlenir.

Pitiriazis versikolor (Samyeli) Neden Görülür?
Şu durumlarda etken olan mantar aşırı çoğalarak hastalığa neden olur:

  • Sıcak, nemli hava.
  • Terleme.
  • Derinin yağlı olması.
  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması.

Pitiriazis versikolor (Samyeli) Nasıl görülür?
Samyeli vücutta kahverengi veya açık renkli bazen de pembemsi lekeler halinde görülür . bu lekelerin aralarında normal deri alanları göze çarpar. Bazen bu lekeler boyun ve kolların üst kısımlarına yayılabilir. Yüz tutulumu nadirdir ve daha ziyade çocuklarda görülür. Versikolor adı bu lezyonların farklı renklerde olabileceği anlamına gelir.

Bronzlaştıkça var olan lekeler açık bir renk alır. Çünkü bu mantar bronzlaşmaya engel olur. Lekeler hava soğuduğunda kaybolup bahar ayında (havalar ısınıp nem oranı yükseldiğinde) geri dönebilir.

Pitiriazis versikolor (Samyeli) Nasıl Teşhis Edilir?
Hastanın muayene edilmesi ile teşhis kolaylıkla konulabilmekle birlikte bazı durumlarda test yapılması gerekebilir. Bu durumda lekelerin üzerindeki kepeklerden kazıntı yapılarak mantara ait bulgular aranır.

Pitiriazis versikolor (Samyeli) Nasıl Tedavi Edilir?
Bu mantar sağlık açısından sorun teşkil etmez. Ancak hastalar görünümü nedeni ile tedavi olmak isterler. Tedavide ağız yoluyla alınan ilaçların yanısıra krem ve sprey formunda ilaçlar da kullanılır.