Biyopsi

Deri hastalıklarının teşhis edilmesinde en sık tekniklerden biri biyopsi alınmasıdır. Alınan deri parçası patolojik incelemeye gönderilir. Bu inceleme patoloji uzmanı olan doktorlar tarafından yapılır. Bir çok deri hastalığının tanısında patolojik tanı altın standarttır. 

Biyopsi alınmadan önce hastaların biyopsiye bağlı komplikasyonlar açısından sorgulanması gerekir. Hastalıklar arasında özellikle kalp hastalığı, son 6 ay içinde felç geçirilmesi ve periferik damar hastalığı olarak bilinen dolaşım bozuklukları önemlidir. Antibiyotik, anestezik madde allerjisi hekime mutlaka bildirilmelidir. Bağışıklık sisteminde zayıflık, yapay kalp kapağı, protez varlığı biyopsi öncesinde antibiyotik verilmesini gerektirebilir. Hastanın aldığı ilaçlar yara iyileşmesi veya kanama açısından sorgulanır. 

Dermatolojide en sık kullanılan biyopsi tekniği punch biyopsidir. Basit, uygulaması kolay, hızlı ve vücudun her yerinde kullanılabilen bir yöntemdir. Punch biyopside punch adı verilen ucu keskin silindir şeklinde bir alet kullanılır. Deriden yuvarlak silindir şeklinde parça kesmeye yarar. Punch biyopsi dışında tıraşlama ve fuziform biyopsi de yapılabilir. 

İşleme başlamadan önce biyopsi alınacak bölge belirlenir. Burası alkol veya klorheksidin gibi antiseptik bir madde ile temizlenir. Sonra da işlem sırasında ağrı duyulmaması için biyopsi alınacak yere anestezik madde enjekte edilir. Anestezi sağlandıktan sonra biyopsi işlemi yapılır. Biyopsi işlemi sonrasında az da olsa bir iz kalacaktır. 

Biyopsi alınan yere günde 2 kez pansuman yapılır. Bu sırada antibiyotikli kremler kullanılabilir. Biyopsi sırasında dikiş atıldı ise yüzde 1 hafta, gövde ve diğer yerlerde ise 10-15 gün sonra dikişler alınır. 

Biyopsi sonrasında yara yerine 3 gün su değdirilmemesi, banyo yapılacaksa su geçirmeyen bir yara örtüsü kapatılarak yapılması önerilir. 

Biyopsi sonrası komplikasyon riski çok düşüktür. Ağrı, kanama, enfeksiyon ve iz kalması oluşabilecek komplikasyonlar arasında sayılabilir.